ABD’de Filistin isyanı büyüyor… Öğrenci ve barikatlara silahlı müdahale… İsrail yanlılarından öğrencilere saldırı

ABD’nin Los Angeles kentindeki California Üniversitesi’nde (UCLA) Gazze yanlısı protestolar kapsamında kampüste çadır kuran öğrencileri dağıtmak üzere polis müdahale etti. Birçok gösterici gözaltına alındı.

Kampüs merkezinin etrafındaki barikatlar büyük ölçüde söküldü ve çadırlar kaldırılmaya başlandı.

Los Angeles Polisi (LAPD) operasyonun ne kadar sürmesini bekledikleri ve kaç kişinin gözaltına alındığı konusunda henüz açıklama yapılmadı.

Üniversite kampüsüne yığılan yüzlerce polis, Filistin yanlısı protestoculara dağılmaları, aksi halde tutuklanacakları uyarısında bulunmuştu.

İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto eden pek çok üniversite öğrencisi ve öğretim üyesi, farklı eyaletlerdeki birçok üniversitede haftalardır gösteriler yapıyor.

Washington Post gazetesine göre bugüne dek üniversite kampüslerinde gözaltına alınanların sayısı 1700’ü aştı.

Çarşamba günü New York’taki Columbia Üniversitesi’nde 300 göstericinin, Dallas’taki Texas Üniversitesi’nde de 20’ye yakın protestocu öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

İSRAİL DESTEKÇİSİ GRUPLARDAN SALDIRI

UCLA’daki protesto çadırlarına önceki gün geç saatlerde bir grup İsrail destekçisi maskeli kişi, sopalarla saldırdı ve barikatları yıkmaya çalıştı.

Bu olayların ardından rektör üniversiteye polisin çağrıldığını duyurdu.

Ancak yetkililer polisin müdahalesinin iki saatten fazla süren kavga sonrası geldiğine dikkat çekip eleştirdi.

California Valisi Gavin Newsom, “geciken” polis müdahalesi için “kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Filistin yanlısı gruplar üniversite içinde saldırıya uğradıkları sırada yardım çağrılarına karşın polisin olayları izlemekle yetindiğini savunuyor.

Üniversite kampüsünde çekilen görüntülerde Filistin bayrağı taşıyan bir kişinin yerde sürüklendiği ve dövüldüğü görülüyor.

California polisi ancak sabaha karşı olayları kontrol altına alabildi. Kaç kişinin gözaltına alındığı bilinmiyor.

Eş zamanlı olarak New York’ta Columbia Üniversitesi’nde de polis çok sayıda Filistin yanlısı göstericiyi gözaltına aldı ve kampüse kurulan bir protesto kampını dağıttı.

New York Belediye Başkanı Eric Adams yaklaşık 300 kişinin gözaltına alındığını söyledi ve olaylardan dışarıdan gelen kişileri sorumlu tuttu, ancak bu yönde somut bir kanıt sunmadı.

Columbia Üniversitesi’nde gazetecilik yüksek lisans öğrencisi olan 31 yaşındaki Meghnad Bose, protestolarının büyük ölçüde barışçıl olduğunu, polisin “kaba ve agresif” davrandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x